Новини

 Президент Литви нагородив групу українців – захисників Вільнюса 1991 року.
Президент Литви Гітанас Науседа з нагоди Дня захисників свободи вручив пам’ятні медалі групі активістів, які обороняли незалежну Литовську Республіку під час російської агресії 1991 року.

Детальніше


 У неділю, 8-го червня 2019р., відбувся  14-й з’їзд Республіканської Християнської партії – яка була заснована  політв’язнями :Михайлом Горинем, Миколою Руденком, Василем Овсієнком та іншими. Зїзд  привітав  Віталій Кононов, лідер патії Зелених із якою  РХП єднають давні дружні стосунки.  Голова РХП  Микола Поровський виступив із  доповіддю «Про ситуацію в Україні після президентських виборів та завдання РХП в руслі позачергових виборів Парламенту»...

Детальніше


Шановний пане Президенте України
      Центральний Провід Республіканської Християнської Партії – заснованої політв’язнями комуністичного режиму , із обуренням констатує що Вами із нагоди Дня юриста, нагороджено  суддю апеляційного суду міста Києва у відставці Григорія Зубця орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня з формулюванням: "За вагомий особистий внесок у розбудову правової держави, забезпечення захисту конституційних прав і свобод громадян, багаторічну плідну працю та високий професіоналізм". 
    Це не відповідає дійсності тому що  що у березні 1984 року заступник голови Київського міського суду Григорій Зубець головував на засіданні, під час якого засудив  відомого дисидента і борця за волю України  Валерія Марченка до десяти років таборів особливого режиму і п’яти років заслання, що для хворого В. Марченка було (і таки виявилося) смертним вироком.
 

 

Детальніше


Виступ на телеканалі "Чесно" Голови РХП Поровського М.І.

Картинки по запросу Микола Поровський

Детельніше за посиланням

www.youtube.com/watch 

Детальніше

Україна і Литва: із минулого дороговкази в майбутнє. Прес реліз.

 У Києві відбулась спільна прес-конференція Голови Республіканської Християнської партії Миколи Поровського та  Надзвичайного і Повноважного Посла Литви в Україні Пятраса Вайтекунаса. Вони продемонстрували унікальний архів українських газет котрі друкувалися у Литві в часи боротьби за незалежність України  й Литви.  Пятрас Вайтекунас, у 90-х роках був одним із лідерів Литовського Саюдісу і організовував друкування газет для українських “неформальних”, “національно-демократичних” організацій  у підпільних друкарнях Саюдісу у Вільнюсі, а Микола Поровський організовував поширення "незалежних" газет в Україні у час боротьби за незалежність. Вайтекунас зберіг і привіз в Україну макети кількох тисяч цих видань серд яких “Досвітні вогні”(Київ), “Віче” (Львів), “Рада” (Рівне), “Вільна думка” (Луцьк), “Вісті” (Харків), “Вільне слово” (УГС) та багото інших.

Архів належить саме пану Вайтекунасу, який зберіг макети ще з 1988—91 років, iз часу, коли працював у вільнюському Інституті фізики, де з допомогою копіювальних апаратів розмножували заборонені видання. Газети «Донецкий вестник», «Вибір», «Просвіта», «Українська справа», «Вільна Україна», «Деснянські хвилі» та багатьох інших — пожовклі аркушi, малюнки зроблено тушшю, тексти статей переважно набрані на машинці з російськими літерами, тож замість «і» стоїть «1», а замість апострофа — лапки. У статтях розповідається про діяльність «Просвіти», Української Гельсінської групи, простежується в деталях, як постав Народний рух України за перебудову. Тут же надруковано замовчувані в офіційній пресі відомості про Чорнобильську трагедію та діяльність КДБ.

Цi газети ще не перефотографували й не оцифрували, тож, як зазначає журналiст i колекціонер самвидаву Вахтанг Кіпіані, якщо вони зникнуть, значний пласт української історії пропаде назавжди. «Макети патріотичних видань передавали знайомим українцям у Вільнюс, там iз допомогою друзів із «Саюдісу» друкували, як правило, тиражем у тисячу екземплярів, а потім на «попутках» чи поїздом намагалися доправити в Україну», — розповiдає Микола Поровський.

На прес конференції відбулась презентація нової книги “За вашу і нашу волю” М. Поровського, яка розповідає про дотепер неопубліковані події співпраці і взаємопідтримки Саюдісу та Народного Руху в час боротьби за незалежність Литви та України. У книзі розміщено цікаві фотоілюстрації тих часів.

Передмову до книги “За вашу і нашу  волю" написав письменник і Голова Руху 1989-1993 р. Іван Драч.

Посол Литви  Пятрас Вайтекунас і  Микола Поровський  також поділилися із журналістами думками про перспективи розвитку стосунків Литви та України в руслі Євроінтеграції.